PDF Forms Filler for CF7 2.2.1 - en to ja_JP translation catalogue (145 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: PDF Forms Filler for CF7
ja_JP: CF7のPDFフォームフィラー

note: Description of the plugin
en: Build Contact Form 7 forms from PDF forms. Get PDFs auto-filled and attached to email messages and/or website responses on form submission.
ja_JP: PDFフォームからContactForm7フォームを作成します。 PDFを自動入力して、フォーム送信時に電子メールメッセージやWebサイトの応答に添付します。

en: Failed to get the Pdf.Ninja API key on last attempt.
ja_JP: 最後の試行でPdf.NinjaAPIキーを取得できませんでした。

en: Failed to determine the administrator's email address.
ja_JP: 管理者の電子メールアドレスを特定できませんでした。

en: PHP {version} or higher is required.
ja_JP: PHP {version} 以降が必要です。

en: Windows platform is not supported.
ja_JP: Windowsプラットフォームはサポートされていません。

en: PHP Fileinfo is disabled.
ja_JP: PHPFileinfoが無効になっています。

en: unknown
ja_JP: 不明

en: Minimum kernel version supported is {min-kernel-version}, current kernel version is {cur-kernel-version}.
ja_JP: サポートされている最小カーネルバージョンは{min-kernel-version}で、現在のカーネルバージョンは{cur-kernel-version}です。

en: Warning: Failed to detect kernel version support.
ja_JP: 警告：カーネルバージョンのサポートを検出できませんでした。

en: PHP execute function (exec) is disabled.
ja_JP: PHP実行機能（exec）が無効になっています。

en: PHP execute function (exec) is not working.
ja_JP: PHP実行関数（exec）が機能していません。

en: Hosting environments with no access to /proc/self/stat are not supported.
ja_JP: /proc/self/stat にアクセスできないホスティング環境はサポートされていません。

en: Warning: SELinux may cause problems with using required binaries. You may need to turn off SELinux or adjust its policies.
ja_JP: 警告：SELinuxは、必要なバイナリの使用で問題を引き起こす可能性があります。 SELinuxをオフにするか、そのポリシーを調整する必要がある場合があります。

en: PHP function `escapeshellarg()` is disabled.
ja_JP: PHP 関数 `escapeshellarg()` が無効になっています。

en: Warning: Bundled binaries are not available for this platform. Enterprise Extension 1 can use pdftk/qpdf/poppler/imagemagick package binaries ONLY if they are installed on the server system-wide.
ja_JP: 警告：バンドルされたバイナリは、このプラットフォームでは使用できません。 Enterprise Extension 1は、システム全体のサーバーにインストールされている場合にのみ、pdftk / qpdf / poppler / imagemagickパッケージバイナリを使用できます。

en: Enterprise Extension 2 is not available for this platform.
ja_JP: Enterprise Extension 2は、このプラットフォームでは使用できません。

en: Enterprise Extension 1 is supported.
ja_JP: Enterprise Extension1がサポートされています。

en: Enterprise Extension 1 is not supported.
ja_JP: Enterprise Extension1はサポートされていません。

en: Enterprise Extension 2 is supported.
ja_JP: Enterprise Extension2がサポートされています。

en: Enterprise Extension 2 is not supported.
ja_JP: Enterprise Extension2はサポートされていません。

en: Failed to connect to {url}
ja_JP: {url}への接続に失敗しました

en: Failed to decode API server response
ja_JP: APIサーバーの応答をデコードできませんでした

en: Pdf.Ninja API server did not send an expected response
ja_JP: Pdf.NinjaのAPIサーバが期待される応答を送信しませんでした

en: Failed to download a file from the API server
ja_JP: APIサーバーからファイルをダウンロードできませんでした

en: Unknown attachment URL
ja_JP: 不明な添付URL

en: File is not accessible in the local file system
ja_JP: ローカルファイルシステムでファイルにアクセスできません

en: Failed to create file
ja_JP: ファイルの作成に失敗した

en: Failed to encode JSON data
ja_JP: JSONデータのエンコードに失敗しました

en: Permission denied
ja_JP: アクセス拒否

en: This service provides functionality for working with PDF files via {a-href-pdf.ninja}Pdf.Ninja API{/a}.
ja_JP: このサービスは、{a-href-pdf.ninja} Pdf.Ninja API {/a}を介してPDFファイルを操作するための機能を提供します。

en: API Key
ja_JP: APIキー

en: copy key
ja_JP: コピーキー

en: copied!
ja_JP: コピーしました！

en: API version
ja_JP: APIバージョン

en: Version 1
ja_JP: バージョン1

en: Version 2
ja_JP: バージョン2

en: Data Security
ja_JP: データセキュリティ

en: Ignore certificate verification errors
ja_JP: 証明書検証エラーを無視する

en: Warning: Using plain HTTP or disabling certificate verification can lead to data leaks.
ja_JP: 警告：プレーンHTTPを使用するか、証明書の検証を無効にすると、データが漏洩する可能性があります。

en: Enterprise Extension
ja_JP: エンタープライズエクステンション

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Error!
ja_JP: エラーが発生しました！

en: The following form allows you to edit your API settings.
ja_JP: 次のフォームでは、API設定を編集できます。

en: The following form allows you to request a new key from the API.
ja_JP: 次のフォームを使用すると、APIから新しいキーをリクエストできます。

en: Administrator's Email Address
ja_JP: 管理者のメールアドレス

en: Save
ja_JP: 保存す

en: Get New Key
ja_JP: 新しいキーを取得します

en: PDF Forms Filler for CF7 plugin error
ja_JP: PDFフォームフィラーCF7プラグイン・エラーのために

en: Can't save new key.
ja_JP: 新しいキーを保存することはできません。

en: Settings saved.
ja_JP: 保存された設定。

en: Failed to acquire the Pdf.Ninja API key on last attempt. {a-href-edit-service-page}Please retry manually{/a}.
ja_JP: 最後の試行でPdf.NinjaAPIキーの取得に失敗しました。 {a-href-edit-service-page}手動で再試行してください{/a}。

en: PDF Forms Filler for CF7 plugin warning
ja_JP: CF7プラグイン警告用のPDFフォームフィラー

en: Your Contact Form 7 integration settings indicate that you are using an insecure connection to the Pdf.Ninja API server.
ja_JP: Contact Form 7統合設定は、Pdf.NinjaAPIサーバーへの安全でない接続を使用していることを示しています。

en: Unknown error
ja_JP: 不明なエラー

en: Missing feature
ja_JP: 不足している機能

en: Every {interval} seconds
ja_JP: {interval}秒ごと

en: Docs
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Support
ja_JP: サポート

en: The required plugin 'Contact Form 7' version is not installed!
ja_JP: 必要なプラグイン「ContactForm7」バージョンがインストールされていません！

en: The currently installed version of 'Contact Form 7' plugin ({current-wpcf7-version}) may not be supported by the current version of 'PDF Forms Filler for CF7' plugin ({current-plugin-version}), please switch to 'Contact Form 7' plugin version {supported-wpcf7-version} or below to ensure that 'PDF Forms Filler for CF7' plugin would work correctly.
ja_JP: 現在インストールされている「Contact Form 7」プラグイン（{current-wpcf7-version}）は、現在の「PDF Forms Filler for CF7」プラグイン（{current-plugin-version}）ではサポートされていない可能性があります。「Contact Form 7」プラグインをバージョン{supported-wpcf7-version}以下に切り替えて、「PDF Forms Filler for CF7」プラグインが正しく動作するようにしてください。

en: Unknown version
ja_JP: 不明なバージョン

en: Are you sure you want to delete this file?  This will delete field mappings and image embeds associated with this file.
ja_JP: このファイルを削除してもよろしいですか？ これにより、このファイルに関連付けられているフィールドのマッピングとイメージの埋め込みが削除されます。

en: Are you sure you want to delete this mapping?
ja_JP: このマッピングを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete all mappings?
ja_JP: すべてのマッピングを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to attach a PDF file without any form fields?
ja_JP: フォームフィールドなしでPDFファイルを添付してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this embeded image?
ja_JP: この埋め込み画像を削除してもよろしいですか？

en: Show Help
ja_JP: ヘルプを表示

en: Hide Help
ja_JP: ヘルプを隠す

en: Show Tag Generator
ja_JP: タグジェネレータを表示

en: Hide Tag Generator
ja_JP: タグジェネレータを非表示

en: Select a PDF file
ja_JP: PDFファイルを選択

en: Select
ja_JP: 選択する

en: Custom text string...
ja_JP: カスタムテキスト文字列...

en: All PDFs
ja_JP: すべてのPDF

en: All
ja_JP: 全て

en: --- EMPTY ---
ja_JP:  - - 空の  - -

en: PDF Forms
ja_JP: PDFフォーム

en: Copy
ja_JP: コピー

en: PDF Forms Filler
ja_JP: PDFフォーム記入ツール

en: You can use this panel to attach a PDF file to this contact form and link form-tags and mail-tags to fields in the PDF file. It is possible to link a combination of mail-tags to PDF fields. You can also embed images (from URLs or attached files) into the PDF file. Changes here are applied when the contact form is saved.
ja_JP: このパネルを使用して、このコンタクトフォームにPDFファイルを添付し、フォームタグやメールタグをPDFファイル内のフィールドにリンクすることができます。メールタグの組み合わせをPDFフィールドにリンクすることも可能です。また、画像（URLや添付ファイルから）をPDFファイルに埋め込むこともできます。ここでの変更は、コンタクトフォームを保存すると適用されます。

en: Attach a PDF File
ja_JP: PDFファイルを添付

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Map Value
ja_JP: マップ値

en: Options
ja_JP: オプション

en: Skip when empty
ja_JP: 空のときは無視する

en: Attach to primary email message
ja_JP: プライマリ電子メールメッセージに添付

en: Attach to secondary email message
ja_JP: セカンダリ電子メールメッセージに添付

en: Flatten
ja_JP: フラットン

en: Filename (mail-tags can be used)
ja_JP: ファイル名（メールタグも使用可能）

en: Save PDF file on the server at the given path relative to wp-content/uploads (mail-tags can be used; if empty, PDF file is not saved on disk)
ja_JP: wp-content/uploadsを基準に指定されたパスのサーバーにPDFファイルを保存します（メールタグを使用できます。空の場合、PDFファイルはディスクに保存されません）

en: Add filled PDF download link to form submission response
ja_JP: 記入済みのPDFダウンロードリンクをフォーム送信応答に追加

en: Trigger an automatic download of the filled PDF file on a successful form submission response
ja_JP: フォーム送信が成功した際に、記入済みPDFファイルを自動的にダウンロードするようトリガーします。

en: Field Mapper Tool
ja_JP: フィールドマッパーツール

en: This tool can be used to link form fields and mail-tags to fields in the attached PDF files. When your users submit the form, input from form fields and other mail-tags will be inserted into the corresponding fields in the PDF file. CF7 to PDF field value mappings can also be created to enable the replacement of CF7 data when PDF fields are filled.
ja_JP: このツールを使用して、フォームフィールドやメールタグを添付されたPDFファイル内のフィールドにリンクできます。ユーザーがフォームを送信すると、フォームフィールドやその他のメールタグからの入力がPDFファイル内の対応するフィールドに挿入されます。PDFフィールドが埋められると、CF7データを置き換えるためのCF7からPDFへのフィールド値マッピングも作成できます。

en: PDF field
ja_JP: PDFフィールド

en: CF7 field/mail-tags
ja_JP: CF7フィールド/タグ

en: Add Mapping
ja_JP: マッピングの追加

en: Delete All
ja_JP: すべて削除

en: Insert and Link
ja_JP: 挿入とリンク

en: This button allows you to generate tags for all remaining unlinked PDF fields, insert them into the form and link them to their corresponding fields.
ja_JP: このボタンを使用すると、リンクされていないすべてのPDFフィールドのタグを生成し、フォームに挿入して対応するフィールドにリンクすることができます。

en: Insert & Link All
ja_JP: すべてを挿入してリンクする

en: Image Embedding Tool
ja_JP: 画像埋め込みツール

en: This tool allows embedding of images into PDF files. Images are taken from file upload fields or URL field values. You can select a PDF file page and draw a bounding box for image insertion. Alternatively, you can insert your image in the center of every page.
ja_JP: このツールを使用して、画像をPDFファイルに埋め込むことができます。画像は、ファイルアップロードフィールドやURLフィールドの値から取得されます。PDFファイルのページを選択し、画像挿入用のバウンディングボックスを描くことができます。または、すべてのページの中央に画像を挿入することも可能です。

en: Embed Image
ja_JP: 画像を埋め込む

en: PDF file
ja_JP: PDFファイル

en: Page
ja_JP: ページ

en: Select a region where the image needs to be embeded.
ja_JP: イメージを埋め込む必要がある領域を選択します。

en: Top
ja_JP: 上

en: Left
ja_JP: 左

en: Width
ja_JP: 幅

en: Height
ja_JP: 高さ

en: pts
ja_JP: ポイント

en: Have a question/comment/problem?  Feel free to use {a-href-forum}the support forum{/a} and view {a-href-tutorial}the tutorial video{/a}.
ja_JP: 質問/コメント/問題がありますか？ {a-href-forum}サポートフォーラム{/a}を使い、{a-href-tutorial}チュートリアルビデオ{/a}をご覧ください。

en: Failed to download file: {error-message}
ja_JP: ファイルのダウンロードに失敗しました：{error-message}

en: File type {mime-type} of {file} is unsupported for {purpose}
ja_JP: {file}のファイルタイプ{mime-type}は{purpose}ではサポートされていません

en: image embedding
ja_JP: 画像の埋め込み

en: ,
ja_JP: 、

en: Attachment file is not accessible
ja_JP: 添付ファイルにアクセスできません

en: Error generating PDF: {error-message} at {error-file}:{error-line}
ja_JP: {error-file}：{error-line}でPDFの生成中にエラーが発生しました：{error-message}

en: An error occurred while processing a PDF: {error-message}
ja_JP: PDFの処理中にエラーが発生しました：{error-message}

en: Nonce mismatch
ja_JP: ノンス不一致

en: PDF form filling
ja_JP: PDFフォームの入力

en: Could not read attached file
ja_JP: 添付ファイルを読み取れませんでした

en: No service
ja_JP: サービス無し

en: This PDF file does not appear to contain a PDF form.  See https://acrobat.adobe.com/us/en/acrobat/how-to/create-fillable-pdf-forms-creator.html for more information.
ja_JP: このPDFファイルにはPDFフォームが含まれていません。 詳細については、https：//acrobat.adobe.com/us/en/acrobat/how-to/create-fillable-pdf-forms-creator.htmlを参照してください。

en: Invalid post ID
ja_JP: 無効なポストID

en: Failed to get Contact Form fields
ja_JP: 連絡先フォームのフィールドを取得できませんでした

en: Failed to determine upload path
ja_JP: アップロードパスの決定に失敗しました

en: Invalid page number
ja_JP: ページ番号が無効です

en: Failed to retrieve page snapshot
ja_JP: ページスナップショットの取得に失敗しました

en: PDF Form
ja_JP: PDFフォーム

en: Go to PDF files
ja_JP: PDFファイルに移動

en: Go to Field Mappings
ja_JP: フィールドマッピングに移動

en: Insert Tags
ja_JP: 挿入タグ

en: The 'Insert & Link All' button allows you to generate tags for all remaining unlinked PDF fields, insert them into the form and link them to their corresponding fields.
ja_JP: 「すべて挿入＆リンク」ボタンを使用すると、リンクされていないPDFフィールドのタグをすべて生成し、それらをフォームに挿入して対応するフィールドにリンクすることができます。

en: Field Mapping Generator
ja_JP: フィールドマッピングジェネレーター

en: This tool can be used to generate form-tags based on PDF fields after attaching a PDF file with a form.
ja_JP: このツールを使用すると、PDFファイルをフォームに添付した後に、PDFフィールドに基づいてフォームタグを生成することができます。

en: Tag Generator Tool (deprecated)
ja_JP: タグ生成ツール（非推奨）

en: This tool allows creation of CF7 fields that are linked to PDF fields by name. This feature is deprecated in favor of the field mapper tool.
ja_JP: このツールを使用すると、名前によってPDFフィールドにリンクされたCF7フィールドを作成できます。この機能は、フィールドマッパーツールに取って代わられます。

en: The PDF file attachment tool, the field mapper tool and the image embedding tool have moved to the {a-href-panel-link}PDF Forms Filler panel{/a}.
ja_JP: PDFファイル添付ツール、フィールドマッパーツール、および画像埋め込みツールは、{a-href-panel-link}PDF Forms Fillerパネル{/a}に移動しました。

en: Get Tags
ja_JP: タグを取得

en: PDF form fields
ja_JP: PDFフォームフィールド

en: Once you {a-href-panel-link}attach a PDF file with fields to your form{/a}, you will be able to generate form-tags that are linked to PDF form fields.
ja_JP: 一度{a-href-panel-link}フィールド付きのPDFファイルをフォームに添付{/a}すると、PDFフォームフィールドにリンクされたフォームタグを生成できるようになります。

en: Your CF7 plugin is too out of date, please upgrade.
ja_JP: あなたのCF7プラグインはあまりにも古くなって、アップグレードしてくださいです。
